عقل سرخ
آیین چراغ خاموشی نیست!

نیایش فیلسوف (دعای فارابی)
ارسال در تاریخ چهارشنبه 28 اسفند 1392 توسط احمد الله یاری


نیایش فیلسوف (دعای فارابی)


«ابونصرمحمد فارابی» یکی از بزرگترین فیلسوفان مسلمان در تاریخ اندیشه به شمار می‌آید اهمیت و جایگاه فارابی غیرقابل انکار است فلسفه؛ دانشی به ظاهر خشک و غیرقابل انعطاف است و فلاسفه در اذهان عامه مردم خشک‌ترین و غیرقابل انعطاف‌ترین افراد به شمار می‌آیند این که این مطالب تا چه اندازه اشتباه و دور ازواقع است موضوع این نوشتار نیست. در این پست یکی از نیایش‌های فیلسوف بزرگ «ابونصر فارابی» را آورده‌ایم وی با زبان فلسفه با خالق خویش به راز و نیاز می‌پردازد در این دعا یک بُعد دیگری از شخصیت این متفکر بزرگ جهان اسلام را شاهد هستیم که در خور تامل است. متن این دعا عربی بوده و با عنوان «دعاء عظیم لابی نصر الفارابی» در نص اول از مجموعه شهید علی پاشا ذکر شده است این مجموعه به شماره 537 در کتابخانه سلیمانیه استانبول موجود است ترجمه این دعا از دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی است. متن دعا در ادامه مطلب آمده است. 


                            


                                                                 

پروردگارا، ای هستی بایسته، و ای سبب پیدایش هر گونه سبب، ای قدیم زوال ناپذیر، ترا می‌خوانم که مرا از لغزش‌ها بازداری، و از آرزوها، به من آن را ارزانی داری که در کردارم همان را از من می‌پسندی.

پروردگارا از فضایل نصیبم گردان، و به امور زندگی‌ام پایانی نیک ده، در مقاصد کامیابم کن، ای خدای مشرق‌ها و مغرب‌ها.

پروردگارا به زیورهای حسن و کرامت‌های پیغمبران و سعادت‌های توانگران و دانش حکیمان و خشوع پرهیزگاران آراسته‌ام گردان.

پروردگارا از جهان تیره‌بختی و نابودی نجاتم بخش، و از برادران صفا و یاران وفا قرارم ده، همراه راستگویان و اهل شهود ساکن ملکوت آسمانم گردان. یگانه خدایی که جز او خدایی نیست تویی، سبب پیدایش همه چیزهایی، روشنی زمین و آسمانی، از عقل فعال فیضی نصیبم گردان، ای صاحب بزرگی و بخشندگی، جانم را به نور دانش پاکیزه گردان و به شکر نعمت‌هایی که به من ارزانی داشته‌ای وادارم ساز، حقیقت را به همان گونه که حقیقت است نشانم ده، و میل پیروی از آن را در دلم افکن، و باطل را به همان گونه که باطل است در نظرم جلوه‌گر ساز، و از توجه و دل بستن به آن دورم دار، از سرشت هیولا جانم را پاکیزه دار زیرا تویی نخستین علت.

پروردگارا، ای خدای موجوات عالم علوی، و ای پروردگار اجرام فلکی، و ای معبود ارواح آسمانی، خواسته‌های نفسانی و حب شهوات و دنیای پست بربنده تو پیروز گشته، عصمت خودت را سپر آلودگی‌ام ساز، و پاکی‌ات را حصار تندروی‌ام قرار ده، زیرا تو به همه چیز محیطی.

پروردگارا از اسارت عناصر چهارگانه نجاتم بخش و به آستانه بلند و جوار والایت راهم ده.

پروردگارا کفایت را سبب قرار ده تا علاقه‌های نکوهیده‌ای که میان من و اجسام خاکی و غصه‌های جهان مادی وجود دارد گسسته شود و حکمت را سبب ساز تا روانم با عوالم الهی و ارواح آسمانی یکی گردد.

پروردگارا روانم را به روحانیت روح القدس روحانی گردان و نیروی عقل و جسم را از حکمت سرشار کن و به جای جهان طبیعت، انسم را با فرشتگان قرار ده.پروردگارا پرتو هدایت را در دلم افکن و ایمانم را با پرهیزکاری پابرجا گردان و حب دنیا را از دلم بیرون کن.

پروردگارا مرا در تسلط بر خواسته‌های نفس نیرومند گردان و روانم را به نفوس جاودانی ملحق کن، و در بهشت برین از جمله‌ گوهرهای شریف و گرانبهایش قرار ده.

پروردگارا تو منزهی؛ بر همه موجودات که با زبان حال و قال سخن می‌گویند، پیشی، و به هر کدام از آن‌ها آنچه سزاوار اوست به حکمت همان دهی، و هستی را برای آن‌ها نعمت و رحمت قرار می‌دهی ذات و عرض موجودات مستحق نعمت‌های تو هستند و بر آن‌ها شاکرند.

پروردگارا تو منزهی و والایی، تو خدای یگانه بی‌همتایی.

پروردگارا در زندانی از عناصر چهارگانه روانم را به زندان افکندی و جهت دریدن آن درندگانی از شهوات بر آن گماشتی. پروردگارا به کرمت جانم را پاکیزه گردان و به رحمتی که به تو زیبنده‌تر است و کرامتی که از تو سزاوارتر است بر آن رحم کن و با بازگرداندن آن به جهان آسمانیش بر آن منت‌گذار. خورشید عقل فعال را به تاریکی‌هایش بتابان و تیرگی‌های جهل و گمراهی را از آن بزدای، آنچه از نیروهایش  در مرحله قوه است به مرحله فعلیت رسان، از تاریکی‌های نادانی‌اش بدر آر و به وادی نور حکمت و روشنی عقلش وارد ساز.

طبقه بندی: فلسفه اسلامی، 
برچسب ها: فارابی، دکتر دینانی، نیایش فیلسوف، دعای فارابی، خلوت فلسفی، فلسفه اسلامی،
قالب وبلاگ مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو