تبلیغات
عقل سرخ - آبروی علوم را فلسفه تأمین می کند
عقل سرخ
آیین چراغ خاموشی نیست!

آبروی علوم را فلسفه تأمین می کند
ارسال در تاریخ دوشنبه 2 دی 1392 توسط احمد الله یاری


حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در دیدار با جمعی از هئیت مدیره و هئیت موسس مجمع عالی حکمت اسلامی فرمودند: فلسفه علاوه بر اینکه ریاست علوم را برعهده دارد، آبروی علوم را هم تأمین می کند.

ایشان فرمودند: مهمترین کار این است که فلسفه آبروی علوم را ثابت می کند و اگر قرار است آبروی علوم را تأمین کند باید علم آبرومندی باشد.

حضرت آیت الله جوادی با طرح این سوال که آیا علم دینی در عالم هست یا خیر؟ فرمودند: تنها علمی که در مورد کل عالم بحث می کند، فلسفه است و اینکه علم دینی داریم یا نه، این مسئله فلسفه است، لذا اگر فلسفه ثابت کرد که علم دینی داریم به علوم آبرو می دهد و اگر به بیراهه رفت و گفت علم دینی نداریم، علوم را بی آبرو می‌کند.

در این دیدار که پنج شنبه 21 آذر 1392 و در آستانه پنجمین دوره انتخابات هیئت مدیره مجمع عالی حکمت اسلامی برگزار شد، معظم له فرمودند: اگر فلسفه نتواند علم دینی را ثابت کند اولین آسیب را به خودش می رساند که خود را ضد دینی می‌کند و سپس همه علوم را ضد دینی می‌کند، ولی اگر فلسفه، علوم دینی را ثابت کرد، اولین خدمت را به خود می کند و فلسفه الهی می شود و همه علوم را دینی می‌کند.

ناظر معظم مجمع عالی حکمت اسلامی فرمودند: ما علم غیر دینی نداریم. تمایز علوم به تمایز موضوعات است. تمایز روش ها هم به تمایز موضوعات است، لذا اگر موضوع دینی بود، علم دینی می شود و روش هم دینی می شود ولی اگر موضوع غیر دینی شد روش هم غیر دینی می‌شود.

منبع: مجمع عالی حکمت اسلامی

طبقه بندی: فلسفه اسلامی، 
برچسب ها: فلسفه، ارزش فلسفه، کاربرد فلسفه، رابطه فلسفه و علوم، علم و فلسفه، علم دینی، آیت الله جوادی آملی،
قالب وبلاگ مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ