عقل سرخ
آیین چراغ خاموشی نیست!

واکنش دکتر عبدالکریم سروش به جنایات اسرائیلی ها در غزه!!
ارسال در تاریخ سه شنبه 28 مرداد 1393 توسط احمد الله یاریواکنش دکتر عبدالکریم سروش به جنایات اسرائیلی ها در غزه!!دکتر عبدالکریم سروش روشنفکر نام آشنای معاصر بعد از تاخیر ی نسبتا طولانی به صف معترضین به جنایات اسرائیلی ها در غزه پیوست. وی در متنی تحت عنوان «باد بی‌نیازی خداوند است که می وزد؟» جنایات و کودک کشی های اسرائیلی ها را محکوم نموده است.
 سبک زیبای نثر ایشان و نحوه ورود وی به بحث برای من خیلی جالب بود.
دکتر سروش همانند یک فیلسوف دین با یک نگاه فلسفی ـ کلامی به مسئله ورود پیدا میکنند و بدون حاشیه پردازی و زدن حرف های شعاری موضع صریح خودشان را در مورد اتفاقات غزه بیان می کنند.
عمق فجایع اسرائیلی ها در غزه به جایی رسیده که همه مردم اعم از روشنفکر و غیر روشنفکر، سیاستمدار و غیر سیاستمدار و ... فریاد اعتراضشان بلند شده است.
 
متن زیبای دکتر سروش را از این لینک بخوانید:


«باد بی‌نیازی خداوند است که می وزد؟»طبقه بندی: دلنوشته ها،  کلام اسلامی، 
برچسب ها: غزه، نسل کشی، دکتر عبدالکریم سروش، فلسطین اشغالی، کودک کشی، جنایات اسرائیلی ها،
خواب زندگی!
ارسال در تاریخ جمعه 17 مرداد 1393 توسط احمد الله یاری


خواب زندگی!

تقدیر مرا آبستن بود و من مبهوت و حیران بودم که کجایم؟

آمدند کتابی بر گردنم آویختند و مرا مقابل دروازه‌ای آوردند که آنرا دروازه خلقت می‌نامیدند، پیش از این که مرا راهی کنند برگی از آن کتاب را گشودند و در گوشم چنین زمزمه کردند:

امروز رویاهایت را خواهم نوشت و تو امشب در سحرگاه حیات همه آن‌ها را بی‌کم و کاست خواهی دید، تو نیز با من عهد خواهی بست که فردا در واپسین روزی که فراخوانده خواهی شد، همه آنچه را که دیدی برایم حکایت کنی. من دوست دارم شنیدن حکایت رویاهایت را در بزنگاه تعبیر!!

طبقه بندی: دلنوشته ها، 
برچسب ها: خواب زندگی، تعبیر رویا، تعبیر زندگی، کتاب زندگی، تقدیر،
در محضر استاد(1)
ارسال در تاریخ یکشنبه 12 مرداد 1393 توسط احمد الله یاری

در محضر استاد(1)

«اخلاق تحقیق»

 

آیت الله جوادی آملی:

                                                                 

«در امر تحصیل هم مواظب باشید که خدای ناکرده، این اصطلاحات شما را فریب ندهد. دنبال حقیقت باشید، محقق باشید، مطالب را با برهان بپذیرید و دنبال فهم مطلب باشید و توجه داشته باشید که فهم حقیقی به چیست. ببینید اگر بعد از خواندن یک مطلب، تواضع و خضوعتان بیشتر شد، بدانید که مطلب را فهمیده‌اید اگر دیدید غرور و تکبر شما را گرفت و خود را بالاتر دیدید بدانید که نفهمیده‌اید.»

(در محضر بزرگان/محسن غرویان/ص78)

 

پاورقی از عقل سرخ:

استاد معظم آیت الله جوادی آملی به دانشجویان و طلبه‌ها و هر محققی توصیه می‌کنند تا ملاک فهم حقیقی را بیابند و به آن توجه داشته باشند اولا تلاش کنند تا ابتدا حرف دیگران را بفهمند ثانیا ببینند که این فهم چه نتیجه‌ای روی خودشان دارد!!

بیانات حضرت استاد به نوعی بیان کننده اخلاق تحقیق است که هر محققی موظف به رعایت آن است ولی متاسفانه در زمانه و عصری زندگی می‌کنیم که از این اصل خبری نیست و تحقیق با تخریب مترادف و هم ردیف شده!! قبل از اینکه بفهمیم موضع می‌گیریم و حمله می‌کنیم!

طبقه بندی: در محضر استاد، 
برچسب ها: در محضر استاد، آیت الله جوادی آملی، اخلاق تحقیق، ملاک فهم، حقیقت، تواضع، بدفهمی،
شغال و روده های خرگوش؛ سلام غزه!
ارسال در تاریخ شنبه 11 مرداد 1393 توسط احمد الله یاری

شغال و روده های خرگوش؛  سلام غزه!

مردی را پیش روی چشمان کودکش می‌زنند، مادری با چشم‌های گریان، آوار را با چنگ و دندان کنار می‌زند و چهره‌ی متلاشی شده کودکش را از زیر خاک بیرون می‌کشد، سفره‌های خالی، سفره‌های پر از درد، سینه‌های رنجور، چشم‌های منتظر...
اینجا اشک‌های گرم کودکان، بر شکوه پوشالی کاخ‌های لیبرال دموکراسی پوزخند می‌زند! بغض‌های فرو خورده پدران با گرده‌هایی خسته و چشمانی بی‌فروغ، چهره‌ی عریان تمدن را ناظرند.
آدمی، معجزه آفرینش است و امروز روی صورت کودکان شیرخوار، اعجاز خود را به تمسخر می‌گیرد و به یکباره ...! قرن بیست و یکم، توحش چند هزار ساله‌ی این موجود دوپا را در این منطقه یک تنه به دوش می‌کشد...
انفجار، آوار، تکه پاره شدن، اهانت و البته ... درد! اینجا «درد حقیقت است؛ جز این، همه چیز جای شک و تردید دارد»(1) وعده‌های شیک و اتو کشیده، تن‌های معطر به ادکلن و غبقب‌های آویزان، و نامی بی‌محتوا از حقوق بشر،...  نمایش‌هایی طنزآلود و نخ‌نما از سازمان صلح جهانی!
اینجا چوپان‌ها با گرگ هم پیاله شدند، اینجا «شغال دارد دل و روده‌ی خرگوش را بیرون می‌ریزد، ولی دنیا همچنان به راه خود می‌رود.»!(2)
وجدان بشر دچار سردی مزاج شده، تمدن از دیدن چهره‌ی خود بیمناک است، «در جهان واقعیت‌هایی وجود دارد که انسان از افشای آن‌ها، حتی در ضمیر خویش، بیمناک است»(3)

...................................

و حالا در طلیعه قرن بیست و یکم روزنه‌هایی از امید، گرمایی از خون‌های جوشیده و تازه به زمین ریخته، فریاد، فریاد، ... «ملت، خود را نجات خواهد داد و ما با او نجات خواهیم یافت؛ زیرا هنوز نور از پایین می‌تابد»(4) آبی از روشنفکران رذل گرم نمی‌شود، مشکلی در پشت میزها و روی صندلی‌های نرم، حل نخواهد شد و باز هم ملت خود گره‌گشای دردهایش خواهد بود و اما دین تنها سنگ صبور مردمی پابرهنه ... به یاری‌اش خواهد شتافت.
اما خدا کند فراموش نکنیم، خدا کند بیاموزیم آنچه آموختنی است و در دل محفوظش بداریم درد فراموشی، دردی بزرگتر از درد‌های پیشین است «آخر عاقبت هم ما عبرت‌بگیر نیستیم. گویا چیزی در ته توی وجود همه‌ی ما سفت و سخت و آموزش‌ناپذیر هست. با وجود جنونی که توی خیابان‌هاست، هیچ کس راستی راستی باورش نمی‌شود که دنیای یقین‌های آرامش بخشی که ما در آن چشم باز کرده‌ایم بساطش ورچیده می‌شود.»(5) ...

اللهم عجل فرج مولانا امام زمان علیه اسلام

 

پاورقی:

جملات شماره (1، 2و 5) از «کوتزی» نویسنده و برنده جایزه نوبل ادبی 2003 است و جملات شماره (3 و 4) از داستایفسکی نویسنده معروف روسیه.

 

غزهمطالب مرتبط: حمایت نویسنده «کافه پیانو» از جریان تکفیری داعش!
طبقه بندی: دلنوشته ها، 
برچسب ها: غزه، اسرائیل، فلسطین، حقوق بشر، سازمان صلح جهانی، نسل کشی، شهادت،
حمایت نویسنده کافه پیانو از جریان تکفیری داعش!
ارسال در تاریخ پنجشنبه 9 مرداد 1393 توسط احمد الله یاری

حمایت نویسنده «کافه پیانو» از جریان تکفیری داعش!
«فرهاد جعفری» نویسنده رمان «کافه پیانو» در پست جدیدی به طور تلویحی از جریان تکفیری «داعش» حمایت کرده است وی که در بیان اظهارات نامتعارف و ارائه تحلیل‌های هری‌پاتری از مسائل سیاسی اعم از داخلی و خارجی معرِّف حضور مخاطبان (اعم از علاقمندان یا مخالفانش) است در جدیدترین اظهار نظر خود جریان تکفیری «داعش» را با جریان احمدی‌نژاد مقایسه نموده و قائل شده است که جریان مذکور همانند جریان احمدی‌نژاد جریانی برخاسته از توده مردم و برای مبارزه با نظام الیگارشی روحانیون اعم از شیعه و سنی در سرزمین‌های اسلامی است! وی تلاش گروه داعش را به نوعی «بازی فرزندان جمهور مردم» در جهت تحقق هدف برابری‌طلبی جهانی می‌داند!!

فرهاد جعفری جریان احمدی‌نژاد را به اسب تروا تشبیه نموده و معتقد است جریان احمدی‌نژاد همانند اسب تروا برای نفوذ به داخل نظام ایران و فروپاشی یا براندازی نظام ایران و تحقق آنچه که «جعفری» جمهوریت نظام می‌نامد، بوجود آمده است! وی مدعی شده جریان داعش در عراق و سوریه و ... نیز اهدافی همانند جریان احمدی‌نژاد منتها در قلمروی وسیعتر دارد!! یعنی«داعش»؛ نسخه‌ی فرامرزی ـ منطقه‌ای «اسب‌تروای ایرانی» است!!

وی وقاحت را به جایی رسانده که حتی نحوه عملکرد خلیفه جعلی داعش با مسیحیان موصل را با عملکرد پیامبر(ص) با یهودیان مقایسه کرده است!!  

قضاوت در مورد اباطیل و ترهات «فرهاد جعفری» را به خواننده محترم واگذار می‌کنیم. اما ذکر نکته‌ای خالی از لطف نیست مقایسه جریان داعش و جریان احمدی‌نژاد مقایسه‌ای ظالمانه و دور از واقعیت است و محصول توهمات یک نویسنده بیمار و مبتلا به مالیخولیا است که هیچ درک درستی از پدیده‌های پیرامونش ندارد ولی می‌بایست به احمدی‌نژاد و برخی از حامیان وی این نکته را متذکر شد عدم انتقاد پذیری و غفلت احمدی‌نژاد از توصیه‌های دلسوزان و حامیان عاقل‌اش باعث شد افرادی امثال مشایی و فرهاد جعفری و ... گرد او جمع گردند و چشمان وی را به روی برخی حقایق ببندند و با تحریک وی باعث شدند ضربه‌ای بر پیکر اصولگرایان وارد شود که به این زودی‌ها قابل التیام نیست آقای احمدی‌نژاد و برخی از حامیان ایشان چه توجیهی برای این واقعیت تلخ دارند؟!

فرهاد جعفری همان نویسنده‌ای است که در سال 88 از شما حمایت می‌کرد و هنوز هم البته جزوه حامیان شماست و امروز شما و جریانتان را با گروه منحط داعش مقایسه می‌کند!!

 گفتمان احمدی‌نژاد دچار چه انحرافی شده بود که کسی مثل فرهاد جعفری را جذب خود کرده است؟!!


اینها سئوالاتی است که برخی آقایان می بایست روی آن زیاد بیندیشند ... البته اگر جرعه انصافی در وجود آن ها باقی مانده باشد
قالب وبلاگ مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو